KAKAO A JEHO VLIV NA SPÁNEK

 

Kakao obsahuje theobromin a je skvělým zdrojem antioxidantů. Co je theobromin? Chemická sloučenina obsažená v kakau, která je spojována s několika zdraví prospěšnými účinky. Některé studie například naznačují, že theobromin může přispívat ke zlepšení kvality spánku, protože může snižovat hladinu stresu a zároveň podporovat relaxaci. V tomto článku se budeme zabývat výzkumem vlivu kakaa na kvalitu spánku a prozkoumáme, kolik kakaa byste měli zkonzumovat, pokud chcete před spaním načerpat energii.

JAK KAKAO OVLIVNÍ NÁŠ SPÁNEK

Studie zveřejněná v časopise Science Advances zjistila, že kakao obsahuje epikatechin, sloučeninu, která zvyšuje aktivaci parasympatického nervového systému (PNS). PNS je zodpovědný za regulaci tělesných procesů, jako je metabolismus a trávení; také zpomaluje srdeční tep a snižuje krevní tlak. Protože se tento systém aktivuje při relaxaci, bylo prokázáno, že je užitečný pro spáče, kteří bojují s nespavostí nebo úzkostnými poruchami, jako je posttraumatická stresová porucha a deprese.

Kakao je dobrým zdrojem hořčíku, minerálu, který pomáhá tělu regulovat krevní tlak, udržovat svaly a srdce silné a udržovat hustotu kostí. Hořčík také pomáhá při tvorbě melatoninu – hormonu, který pomáhá regulovat spánkový cyklus. Doporučené denní množství hořčíku je přibližně 310 mg denně pro ženy a 400 mg denně pro muže. Pro lidi, kteří nejedí dostatek potravin bohatých na tento minerál (např. kakao), může být užitečné užívání doplňku stravy.

Zařazení kakaa do vyváženého jídelníčku je jedním ze způsobů, jak zajistit dostatečný příjem hořčíku. Další možností je jeho pití po večeři – ale pouze v případě, že jdete brzy poté spát.Hořčík pomáhá tělu relaxovat a podporuje lepší spánek, takže není překvapením, že pití kakaa před spaním vám může pomoci lépe usnout.