TYPY NAŠICH CHUTÍ

V posledních několika desetiletích vědci zjistili, že člověk může ochutnat pět základních chutí. Hořkou, sladkou, kyselou, pikantní a slanou. Chuť, kterou pociťujete, závisí na tom, kterou z těchto pěti typů chutí vnímáte. Proč je důležité zmínit naše chutě? Díky těmto chutím je pro nás kakao širokospektrální. S kakaovou pastou si dokážete připravit nápoj každé chuti s použitím různého koření a bylinek, zároveň tak vyživit vaše tělo i mysl dle různých ročních období. Nebo jen zpříjemnit večer s partnerem lahodným nápojem působícím jako afrodisiakum.

SLANÁ CHUŤ

Přítomnost soli zvýrazňuje chuť potravin tím, že z nich vytahuje jejich přirozenou chuť. Přidává se také do některých potravin, aby byly chutnější, například do chleba a sýrů. Sůl je nezbytná pro udržení rovnováhy elektrolytů a povzbuzení žízně, ale její nadměrné množství může mít negativní účinky na zdraví, například vysoký krevní tlak a problémy s ledvinami.

HOŘKÁ CHUŤ

Hořká chuť souvisí s přítomností alkaloidů, tříslovin a dalších chemických látek, které se nacházejí v mnoha rostlinách. Obecně je považována za nepříjemnou, protože si ji většina lidí spojuje s jedy nebo toxickými látkami. Ale některé potraviny, například pivo, obsahují hořké látky, které jim dodávají příjemnější chuť. Podle tradiční čínsské medicíny hořká chuť ochlazuje yang.

Pravděpodobně už víte, jak hořkost chutná – je to ta štiplavá chuť. Pokud jste někdy jedli koriandr, tento pocit dobře znáte. Rostlina obsahuje chemické látky známé jako fenolové kyseliny (které se nacházejí také ve skořici), které při žvýkání samy o sobě vydávají lehce citrusovou chuť, ale při konzumaci v syrovém stavu se mění v nepříjemnou hořkost. V kakau si případnou hořkost můžete zmírnit přidáním například medu nebo datlové pasty.

SLADKÁ CHUŤ

Chuť cukru je nejčastěji spojována se sladkou příchutí. Je to také příjemná chuť a často jedna z prvních chutí, kterou člověk v dětství zažije. Může se používat k popisu věcí, které jsou příjemné pro smysly, například dobrého jídla nebo potěšení. Z tohoto důvodu není překvapením, že sladká jídla a nápoje jsou oblíbené napříč kulturami.

KYSELÁ CHUŤ

Kyselá chuť je způsobena kyselinami v potravinách. Kyselou chuť způsobují vodíkové ionty. Například ocet, citronová šťáva a jogurt jsou díky své vysoké kyselosti kyselé. Proč máme rádi kyselou chuť? Kyselé potraviny mohou pomoci snížit naši chuť k jídlu tím, že stimulují vylučování trávicích šťáv, které napomáhají trávení a podporují pocit sytosti (pocit plnosti).

PÁLIVÁ CHUŤ

Pikantní chuť je způsobena chemickými sloučeninami piperinem a kapsaicinem. Tyto chemické látky se nacházejí v pálivých potravinách, které jíme, jako je kajenský pepř, papričky jalapeño, kořen zázvoru nebo černý pepř. Kromě toho, že v nás tyto sloučeniny vyvolávají pocit horka, stimulují také náš jazyk, aby vyslal do mozku signál, že nám něco chutná. Ačkoli není jasné, proč si lidé tolik pochutnávají na pálivých jídlech – předpokládá se, že se tato preference mohla vyvinout jako způsob, jak se vyhnout toxickým rostlinám. S konzumací pálivých jídel je spojena řada pozitivních účinků, které mohou přispět ke zrychlení metabolismu a k rychlejšímu pocitu sytosti (což je výhodné pro ty, kteří se snaží zhubnout). Některé studie navíc naznačují, že konzumace chilli papriček může pomáhat předcházet srdečním onemocněním tím, že snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. A ve spojení s kakaem? Vytvoříte nesmírně povzbudivý a zahřívající nápoj, který svou chutí překvapí nejen vás.