SRDEČNÍ ČAKRA

Srdeční čakra, v sanskrtu Anaháta, je sídlem lásky, duchovnosti, soucitu a radosti v našem životě. Je spojena s prvkem vzduchu a její barva je zelená, ale i růžová, takže pokud je vaše srdeční čakra dlouhodobě uzavřená, nemusíte pociťovat žádnou radost. Je spojena s prvkem vzduchu, zelenou barvou a smyslem pro dotek. S touto čakrou rezonuje zvuk AUM, stejně jako vizualizace jasného zeleného světla v centru srdce. Když se cítíte sklesle kvůli sobě nebo vás ovlivňuje jednání druhých vůči vám – tehdy je obzvlášť důležité zaměřit se na sebe a svou otevřít srdeční čakru.

CO JSOU ČAKRY

Čakry jsou energetická centra v těle, propojená s endokrinním systémem prostřednictvím nadi (energetického kanálu). Nacházejí se podél páteře, obvykle v souladu s každým ze sedmi hlavních nervových pletení a odpovídajícími segmenty míchy. Lze si je představit jako věže, které regulují životní funkce našeho těla, jako je trávení a dýchání, a také naše emoce a vnímání.

Když mluvíme o vyrovnávání nebo léčení čaker, máme na mysli navrácení rovnováhy tím, že z těchto energetických center odstraníme případné blokády, které nám mohou způsobovat fyzické nebo duševní potíže. Toho lze dosáhnout různými metodami – jógovými pozicemi, jako je pozice mostu nebo pozice velblouda, ryby, kobry a mnohé další, meditací, masážemi, sezeními Reiki – ale pro každé centrum existují určité specifické zásady, které je třeba dodržovat, abyste dosáhli optimálních výsledků. Udělat čas na krátkou meditaci s ceremoniálním kakaem, které vám pomáhá oteřít srdce a zároeň srdeční čakru je nejjednoduššním řešením v dnešní uspěchané době.

Naše srdce je výkonný orgán, který pumpuje krev do celého těla. Když je tato čakra v nerovnováze, cítíme se úzkostní, vystresovaní a bez motivace k jakékoli činnosti. K vyrovnání srdeční čakry můžeme používat esenciální oleje, jako je levandule a růže, a také potraviny, jako jsou sladké brambory, hrozny, vodní meloun nebo červené zelí.

MANTRY

K otevření energetického centra anáhaty můžeme používat mantry jako TONGUE nebo YAM, případně poslouchat hudbu nebo zvuky, které rezonují v této frekvenci. Mantry jsou mocným nástrojem meditace, zejména pokud s ní začínáte. Jakmile se naučíte mantru správně zpívat, je to snadné a účinné. Několik návrhů najdete zde: https://www.babaji-meditation-retreats.com/chanting-mantras

Pokud nemáte čas na jógu nebo meditační praxi nebo chcete něco dostupnějšího než každodenní desetiminutové odříkávání manter před zrcadlem, zkuste poslouchat hudbu, která s tímto energetickým centrem rezonuje! Hudba je vynikajícím způsobem, jak udržet své srdce otevřené během dne a vpustit do svého života novou energii. A nezapoměňte na svůj šálek kakaa, který vám pomůže snadněji vstoupit do klidného stavu mysli.

Pamatujte, že anáhata čakra je velmi důležitá pro to, abychom byli v míru sami se sebou i s ostatními, proto o ni musíme pečovat. Pokud budete pracovat na tomto energetickém centru, může vám to pomoci najít ve svém životě více lásky, ale také duchovního rozvoje.